Verde prezent în cartierele din Roșiorii de Vede

Descriere proiect
UAT Municipiul Rosiorii de Vede, în calitate de beneficiar, implementează proiectul Verde prezent în cartierele din Roșiorii de Vede - Cod SMIS 119439, proiect finațat prin: Programul Operational Regional Axa prioritară 5 – Imbunătăţirea mediului urban şi conservarea, protecţia şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, Prioritatea de investiții 5.2, Realizarea de acțiuni destinate îmbunătățirii mediului urban, revitalizării orașelor, regenerării și decontaminării terenurilor industriale dezafectate (inclusiv a zonelor de reconversie), reducerii poluării aerului și promovării măsurilor de reducere a zgomotului.
Autoritatea de Management: Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administrației Publice.
Organism Intermediar pentru POR: Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia.

Obiectivul generalal priorității de investiții la care răspunde proiectul este r egenerarea urbană a spatiilor din cartierele municipiului Rosiorii de Vede prin infiintarea de spatii verzi si locuri de relaxare si odihnă.

Obiectivele specifice:
·Infiintarea de spatii verzi in cele 7 zone avute in vedere in proiect;
·Realizarea de spatii pentru relaxare si odihna in cele 7 zone de interventie;
·Realizarea unui teren de sport;

Rezultatele proiectului:
spatii verzi 26.47 mp/locuitor;
-spatiu deschis reabilitat – 27,983 mp
Valoarea totală a proiectului este de 4.369.430,41 lei, din care valoarea totală eligibilă nerambursabilă din FEDR este de 2.943.781,86 lei, iar contribuția din bugetul național este 450.224,92 lei.
Perioada de implementare a proiectului este de 36 de luni, 20.10.2017 – 19.10.2020.
Persoană contact: Manager proiect - Pompilia Andrei, Serviciul Achiziții și Managementil Proiectelor, UAT Municipiul Roșiorii de Vede, Mobil: +40 733887908 Fax: +40 247.466.141, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.. Adresă: Str. Dunării nr.58, 145100 – Roșiorii de Vede, Teleorman, România.
Pentru informații detaliate despre celelalte programe cofinanțate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitați www.fonduri-ue.ro

Investim in viitorul tau! Proiect cofinantat din Fondul European de Dezvoltare Regionala prin Programul Operational Regional 2014-2020
Continutul acestui material nu reprezinta in mod obligatoriu pozitia oficiala a Uniunii Europene sau a Guvernului Romaniei.