Taxe și Impozite – Plata cu anticipație până la 31 martie 2020

Primaria Municipiului Roșiorii de Vede, prin Direcția Impozite și Taxe, informează:

Pentru plata cu anticipaţie, până la 31 martie 2020, a impozitului pe clădiri, impozitului pe teren și impozitului pe mijloacele de transport datorate pentru întregul an, se acordă o bonificaţie de 10% pentru contribuabilii - persoane fizice, respectiv de 5% pentru contribuabilii - persoane juridice.

Consiliul Local a aprobat scutirea la plata impozitelor pe clădiri și terenul aferent locuinței, pentru familiile al caror venit mediu net pe membru de familie este de maxim 575 lei pe luna, ori constau exclusiv din indemnizaţie de şomaj sau ajutor social.

Cererea de scutire se depune până la 31.03.2020 însoțită de documentele justificative.

Plata impozitelor și taxelor locale poate fi realizată:

- on-line, cu cardul bancar, prin ghiseul.ro;

- cash sau cu cardul bancar prin POS la ghiseul Directiei Impozite si Taxe;

- prin mandat poștal;

- prin transfer bancar, cu ordin de plată.