Agenda culturală

170 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu

Începând de miercuri, 15 ianuarie a.c., la Biblioteca Municipală „Gala Galaction” din Roșiorii de Vede cititoriisunt întâmpinați cu o expoziție de carte dedicată marelui poet național, Mihai Eminescu.

Ziua de 24 Ianuarie, marcată la Roșiorii de Vede

Joi, 23 ianuarie 2020, cu prilejul aniversării a 161 de ani de la actul istoric al Unirii Principatelor Române (24 ianuarie 1859), Direcția pentru Cultură, Educație, Creație și Sport Roșiorii de Vede organizează două evenimente distincte:

• de la ora 11.00, la Muzeul Municipal de Istorie „Petre Voivozeanu” se va desfășura Simpozionul „24 ianuarie 1859 între revoluție și lovitură de stat”, cu participarea profesoruluiși publicistul Victor Osăceanu;

• La Casa Municipală de Cultură, cu începere de la ora 14.00, vor vorbi despre „Personalitatea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza și reformele sale” profesorul și publicistul Gheorghe Vlad și eleva Școlii Gimnaziale „Alexandru Depărățeanu” , Bianca Maria Nedelcu”. Cu această ocazie, profesorul și publicistul Florin Iordăchiță va lansa cel de-al treilea volum din seria „Subiecte rezolvate la istorie pentru examenul de Bacalaureat”.