INFO

Puncte de prim ajutor

Primăria municipiului Roșiorii de Vede a stabilit două puncte de prim ajutor în caz de caniculă. Unul amenajat în holul Primăriei și al doilea în incinta Policlinicii din cadrul Spitalului Municipal „Caritas”. Punctele de prim ajutor sunt deservite de personal medical și sunt dotate cu apă potabilă, tensiometru și medicamente de primă urgență. Acestea sunt deschise în zilele caniculare, între orele 10.00 - 18.00, perioadă când indicele de confort termic depăşește pragul critic de 80 de unități.
Punct de prim ajutor

Discuții în „Sfatul Bătrânilor”

La Clubul Pensionarilor din Roșiorii de Vede s-au desfășurat marți, 27 iunie 2017,de la orele 11.00, lucrările comitetului consultativ „Sfatul Bătrânilor”. În timpul dezbaterilor la care a fost prezent primarul Valerică Gheorghe Cîrciumaru s-a discutat despre activitatea autorităților locale la împlinirea a unui an de mandat și s-au prezentat problemele pe care le întâmpină persoanele vârstnice și pot fi rezolvate de administrația publică, dar și despre raportarea generală a pensionarilor la contextul socio-economic actual. Primarul municipiului a răspuns punctual întrebărilor, reafirmând totodată importanța unor astfel de întruniri în raport cu deschiderea pe care o manifestă autoritatea publică în relația cu cetățenii urbei.

DSC00477 DSC00477